יום חמישי, 1 בנובמבר 2012

מה הסיפור שלי?


השבוע הוזמנתי להעביר סדנא בנושא דימוי גוף ומשקל לנערות. הכנתי רשימת נושאים לשיחה ותכננתי כיצד יתנהל המפגש.

אלא שיומיים לפני הסדנא, ניהלתי שיחה קצרה ואקראית עם פסיכותרפיסטית, ששאלה אותי שאלה מאוד פשוטה – מה הוביל אותך למקצוע?
כמובן ששאלו אותי את השאלה הזאת כבר עשרות פעמים, והתשובה בדרך כלל היתה זהה – תמיד היתה לי חיבה לכל נושא התזונה, אוכל בריא, ביולוגיה, תהליכים בגוף... זה מה שהוביל אותי כמובן ללמוד תזונה. אבל הפעם כנראה, הייתי בשלה לתשובה אחרת. אני כבר לא מגדירה את עצמי רק כ "תזונאית" או "דיאטנית". אני מטפלת בבני אדם - מובילה אותם בתהליכים של שינוי, תומכת בהם ברגעים קשים, מחזקת את האמונה שלהם בעצמם ומסייעת בשינוי דפוסי חשיבה והגברת הערך העצמי.

אז החלטתי אחת ולתמיד לפתור את העניין -

מה באמת הוביל אותי למקצוע? מדוע יש לי כל כך הרבה תשוקה לנושא? ובקיצור -
מה הסיפור שלי?
אז נחזור קצת בזמן...

הדיאטה הראשונה

בגיל 16 בערך עשיתי את הדיאטה הראשונה שלי.

זה היה אחרי שחזרתי מארה"ב וחגגתי שם (איך לא?) עם הרבה ג'אנק פוד. כשחזרתי לארץ גיליתי שעליתי 3 ק"ג במשקל. זה הצריך כמובן דיאטה חמורה ביותר... במקרה באותו השבוע התפרסמה בעיתון "דיאטת ירקות ופירות" – במשך 5 ימים אוכלים אך ורק ירקות ופירות (חיים, מבושלים, מרקים וכו') ומובטחת ירידה של 3-5 ק"ג! בדיוק מה שאני צריכה ! אז במשך 3 ימים אכלתי רק פירות וירקות. המשכתי לקחת את הכריך לבית ספר אבל השארתי אותו בתיק. בהפסקות התבוננתי בערגה על חברותיי לועסות את הלחמניות העסיסיות שלהן והמשכתי ללעוס גזרים.
כעבור 3 ימים עליתי על המשקל וגיליתי שירדתי קילו! אבל הייתי חלשה, עייפה וצמאה לפחמימות.

תה טיבטי

צהריים אחד התארחתי עם חברה נוספת לארוחה אצל חברה. כשסיימנו לאכול החברה שאלה "מי רוצה תה טיבטי?" לא היה לי מושג מה זה והיא הסבירה – שותים את התה אחרי האוכל ומיד הולכים לשירותים והכל יוצא. זה כאילו לא אכלת בכלל.  נשמע מצויין! בטח שאני רוצה!
אז שתיתי את התה וכעבור חצי שעה בערך התחלתי להרגיש פיתולים בבטן, כאבי תופת ממש. אחת אחרי השנייה רצנו לשירותים. חגיגה אמיתית. באותו יום קניתי לי שתי אריזות של תה טיבטי, ושתיתי 3 פעמים ביום.
מערכת העיכול שלי לא סולחת לי על כך עד עצם היום הזה.

כדורי הרזייה

קראתי בפרסומות בעיתונים על כדורים נפלאים וטבעיים ששותים אותם עם כוס מים והם מתנפחים בקיבה ויוצרים תחושת שובע. נפלא! קניתי אריזה גדולה ופעלתי לפי הוראות היצרן (אולי קצת יותר...) – 2 קפסולות לפני כל ארוחה. 
תחושת שובע? עליי זה לא עבד.

דיאטת האורז

אני אפילו לא זוכרת איפה שמעתי עליה. בשלב הראשון של הדיאטה אוכלים רק 4 מנות פרי ביום ו 3 מנות אורז על סוגיו (אורז מבושל/ פצפוצי אורז/פריכיות אורז וכו'). השלב הראשון אמור להימשך שבועיים-שלושה. החזקתי מעמד יומיים ואחריהם לא רציתי לראות אורז הרבה זמן....

סבון ממיס שומן

אני חושבת שזה הדבר הטיפשי ביותר שקניתי בחיים שלי. ראיתי בחוברת של ויזה (למה קראתי אותה בכלל אלוהים יודע..) שפיתחו בארה"ב סבון אצות אשר ממיס שומנים בגוף. כל מה שעליי לעשות הוא לשפשף היטב את האזור השומני (ירכיים, בטן וכו') ותוך 14 יום אני אראה תוצאות! הקפדתי יום יום באמבטיה לשפשף במשך רבע שעה את הירכיים שלי בתקווה שייעלמו.
לא, הירכיים לא נעלמו.

והיו עוד דיאטות רבות אחרות כמובן, אבל הבנתם את הרעיון.

ככה נראיתי באותה תקופה (גיל 17 בערך..)
 

אני יכולה לדמיין את הבעת התימהון על פניכם. למה חשבת שאת צריכה דיאטה?

לא, לא היתה לי הפרעת אכילה. היה לי פשוט דימוי גוף שלילי מאוד.
היום כשאני מסתכלת על התמונה הזאת, אני רואה בחורה רזה, אבל באותה תקופה ממש לא חשבתי כך. הייתי בטוחה שאני "מלאה". הפריע לי שהגוף שלי לא מושלם כמו של הדוגמניות המפורסמות, שיש לי ירכיים (של אישה ), שיש לי ישבן (לכולם יש), שאני לא שטוחת חזה (היום זה כמובן יתרון J ) . רציתי להיות מושלמת.
אבל בסופו של דבר – הכול נבע מהערכה עצמית נמוכה שגרמה לדימוי גוף שלילי.

ונחזור להתחלה –

עם הסיפור האישי שלי ניגשתי לסדנא שהעברתי לנערות. סיפרתי להן על האמת מאחורי תעשיית הדיאטות, מודל היופי, תעתועי המדיה והפירסומות ועוד.  כולי תקווה שאפילו נקודה קטנה שהעליתי חילחלה ותגרום להן לחשוב על זה ולהבין שהכי חשוב הוא איך שאתה תופס את עצמך.

 
אז זה הסיפור שלי, ואיתו אני ניגשת יום יום כשאני מטפלת באנשים.

אני כבר גיליתי את הסוד - כיצד להרגיש טוב עם עצמי, עם גופי , עם מי שאני. ובטח, זה קשור גם לתזונה שלנו ולהרגלי האכילה.
רוצים לגלות גם...?

 לקריאת מאמר שכתבתי בנושא דימוי גוף שלילי

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה